Gimtadienis.info

Daugybė idėjų

GEGUŽĖS 6 D.

 

 

Maximilien De Robespierre (1758 m. gegužės 6 d. – 1794 m. liepos 28 d.) – prancūzų teisininkas, politikas, viena įtakingiausių Prancūzijos revoliucijos figūrų. Kovojo už mirties bausmės, vergovės panaikinimą, lygias teises, visuotinę rinkimų teisę, respublikos įkūrimą. Jo citata: „Laisvės paslaptis slypi žmonių švietime, tuo tarpu tironijos paslaptis slypi žmonių laikyme neišmanyme.“

 

 

Sigmund Freud (1856 m. gegužės 6 d. – 1939 m. rugsėjo 23 d.) – austrų gydytojas psichologas, neurologas, laikomas psichoanalizės tėvu. Jo citatos: „Meilė ir darbas yra kertiniai žmogiškumo akmenys“, „Žmogus yra kaip išprotėjęs, kai jis įsimylėjęs“, „Protas yra kaip ledkalnis, kurio 1/7 virš vandens, o visa kita po vandeniu“, „Jei jaunystė žinotų, jei senatvė galėtų“.

 

 

Robert E. Peary (1856 m. gegužės 6 d. – 1920 m. vasario 20 d.) – amerikiečių keliautojas, kuris pirmasis pasiekė Šiaurės ašigalį 1909 m. Jo citata: „Surask kelią arba pasidaryk jį pats“.

 

Russel Stover (1888 m. gegužės 6 d. – 1954 m. gegužės 11 d.) – amerikiečių chemikas, verslininkas, kompanijos „Russel Stover Candies“ įkūrėjas. Pradėjo gaminti ledus, padengtus šokoladiniu glaistu ant pagaliuko.

 

Tony Blair (gimė 1953 m. gegužės 6 d.) – britų politikas, Britanijos ministras pirmininkas 1997-2007 m.(jauniausias ministras pirmininkas nuo 1812 m.), leiboristų partijos lyderis. Jo citatos: „Vadovavimo meno paslaptis yra sakyti „ne“, o ne „taip“. Pasakyti „taip“ labai lengva“, „Žmonijos progreso niekad neformavo komentatoriai, verkšlentojai ar cinikai“, „Būk veikiantis, o ne kritikuojantis“, „Gyvenime tau tereikia 2 dalykų: tavo sveiko proto ir tavo žmonos“.

 

 

George Clooney (gimė 1961 m. gegužės 6 d.) – amerikiečių aktorius, prodiuseris, scenaristas. Gavęs 3 Auksinius gaublius, 2 Akademijos apdovanojimus. Politinis aktyvistas Jungtinėse Tautose už Taiką nuo 2008 m.  Užsiima labdaringa veikla, susijusia su nukentėjusiais nuo gamtinių katastrofų. Vienas gražiausių aktorių vyrų.

 

Vytautas Aleksandras Jonynas (1918 m. gegužės 6 d. – 2004 m. kovo 24 d.) – lietuvių literatūros kritikas.

 

Jurgis Kairys (gimė 1952 m. gegužės 6 d.) – lietuvių lakūnas, aviacijos inžinierius, akrobatinio skraidymo meistras, pasaulio ir Europos akrobatinio skraidymo čempionas, geriausias akrobatinio skraidymo meistras pasaulyje nuo 1996 iki 2006 m. Daugkartinis Grand Prix varžybų prizininkas.  Yra praskridęs po Kauno Simono Daukanto, visais Vilniaus Neries. Nuolat kuria naujas akrobatinio skraidymo figūras.

 

Jonas Valančiūnas (gimė 1992 m. gegužės 6 d.) – Lietuvos krepšininkas, Lietuvos nacionalinės rinktinės, Vilniaus „Lietuvos rytas“ žaidėjas. Šiuo metu žaidžia NBA. Europos ir NBA kylanti krepšinio žvaigždė.

 

 

GEGUŽĖS 7 D.

 

 

David Hume (1711 m. gegužės 7 d. – 1776 m. rugpjūčio 25 d.) – škotų filosofas, istorikas, ekonomistas, eseistas.Jo mintys: „Pažinimo pagrindas – patyrimas“, „Daiktų grožis egzistuoja prote, kuris apie jį galvoja“.

 

Robert Browning (1812 m. gegužės 7 d. – 1889 m. gruodžio 12 d.) – anglų poetas, dramaturgas. Jo citatos: „Atimk meilę ir mūsų žemė pavirs kapu“, „Neišmanymas yra ne naivumas, bet nuodėmė“, „Minutė sėkmės atlygina už metų metus nesėkmių“, „Meilė, viltis, baimė, tikėjimas – tai daro žmogų žmogumi“, „Žemė keičiasi, bet siela ir Dievas stovi nepajudinami ir nepasikeitę“, „Dievas yra tobulas poetas“, „Meilė yra gyvenimo energija“, „Išmatuok savo proto dydį pagal jo metamą šešėlį“.

 

 

Johannes Brahms (1833 m. gegužės 7 d. – 1897 m. balandžio 3 d.) – vokiečių kompozitorius, pianistas. Vienas iš „Trijų B“ XIX a. kartu su Bachu ir Bethovenu. Jo muzikai įtakos turėjo Martino Liuterio Biblija („Vokiškasis rekviem“). Kūriniai: „Vengriški šokiai“, valsai ir kt.

 

 

 

Piotr Ilyich Tchaikovsky (Piotras Čaikovskis) (1840 m. gegužės 7 d. – 1893 m. lapkričio 6 d.) – rusų kompozitorius, sukūręs daugybę simfonijų, koncertų, operų, baletų, vargonų ir chorų muzikos. Žymiausi kūriniai: „Gulbių ežeras“, „Miegančioji gražuolė“, „Spragtukas“. Jo citata: „Įkvėpimas yra svečias, kuris neaplanko tinginių“.

 

 

 

Rabindranatas Tagorė (Rabindranath Tagore) (1861 m. gegužės 7 d. – 1941 m. rugpjūčio 7 d.) – indų eruditas, poetas, menininkas, dramaturgas, dailininkas, dainų kūrėjas, Nobelio premijos laureatas 1913  m.  Jo kūriniai yra tapę Indijos ir Bangladešo šalių himnais. Žymiausi kūriniai: „Ryto dainos“,  „Vakaro dainos“ ir kt. Padarė didelę įtaką viso pasaulio kultūrai.  Jo citatos: „Melskimės ne dėl to, kad būtume apsaugoti nuo pavojų, bet dėl to, kad neišsigąstume, susidūrę su jais“, „Viskas, kas mums priklauso, ateina pas mus, jei mes sukuriame galimybę tai gauti“, „Meilė yra vienintelė realybė, o ne tik paprastas jausmas. Tai pagrindinė tiesa, kuri glūdi sukūrimo esmėje“, „Negali pereiti jūros paprasčiausiai stovėdamas ir žiūrėdamas į vandenį“, „Aukščiausias išsilavinimas ne tas, kuris suteikia mums informacijos, bet tas, kuris padaro mūsų gyvenimą harmoningą su visata“, „Tikėjimas yra paukštelis, kuris jaučia šviesą, kai aušra vis dar tamsi“, „Drugelis gyvena ne mėnesius, bet akimirkas, ir jam užtenka to laiko“, „Meilė nesisavina, bet suteikia laisvę“, „Amžius svarsto, jaunystė rizikuoja“, „Mes labiausiai priartėjame prie Didingo, kai mes esame didūs nuolankume“, „Tie, kurie turi daug, turi dėl ko daug bijoti“.

 

Evita Peron (1919 m. gegužės 7 d. – 1952 m. liepos 26 d.) – Argentinos prezidento Juan Peron žmona, politikos ir visuomenės veikėja, kovojo už dirbančiųjų teises, vadovavo Darbo ir Sveikatos ministerijoms, turėjo savo labdaros fondą (remti našlaičiams ir benamiams), gynė moterų balsavimo teisę, įkūrė ir vadovavo pirmajai ir didžiausiai moterų politinei partijai. Vadinama dvasine Argentinos tautos lydere. Jos asmenybė darė didelę įtaką tarptautinei kultūrai – knygoms, straipsniams, miuziklams. Žymiausias miuziklas apie jos gyvenimą – „Evita“. Jos citatos: „Laikas yra mano didžiausias priešas“, „Žmogus nieko negali pasiekti be fanatizmo“.

 

Mykolas Romeris (1880 m. gegužės 7 d. – 1945 m. vasario 22 d.) – lietuvių teisininkas, teisės tyrinėtojas, dėstytojas, profesorius, rektorius, Lietuvos konstitucinės teisės tėvas, aktyvus lietuvybės puoselėtojas. Už nuopelnus apdovanotas Gedimino ir Vytauto Didžiojo antrojo laipsnio ordinais. Jo darbai vertinami ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jo vardu pavadintas teisės mokslų universitetas Vilniuje.

 

Vladas Vitkauskas (gimė 1953 m. gegužės 7 d.) – Lietuvos keliautojas, pirmasis lietuvis ir pirmasis alpinistas Baltijos šalyse, kuris įkopė į Everestą (8,8 km) 1993 m.

 

 

GEGUŽĖS 8 D.

 

 

Edward Gibbon (1737 m. gegužės 8 d. – 1794 m. sausio 16 d.) – anglų istorikas, Parlamento narys. Žymiausias kūrinys ,,Romos imperijos nuosmukis ir žlugimas“. Jo citatos: “Niekad nesiginčiju su žmonėmis, kurių nuomonės negerbiu“, „Vėjai ir bangos visuomet yra pajėgių jūrininkų pusėje“.

 

Henri Dunant (1828 m. gegužės 8 d. – 1910 m. spalio 30 d.) – šveicarų verslininkas, socialinis aktyvistas, Raudonojo kryžiaus draugijos įkūrėjas 1863 m., Nobelio taikos premijos laureatas 1901 m.

Harry S. Truman (1884 m. gegužės 8 d. – 1972 m. gruodžio 26 d.) – JAV prezidentas 1945-1953 m. Sėkmingai baigė II pasaulinį karą, leidęs panaudoti atomines bombas prieš Japoniją. Prisidėjo prie Jungtinių Tautų organizacijos sukūrimo. Jo citatos: „Jei negali jų įtikinti, supainiok juos“, „Pesimistas yra tas, kuris padaro sunkumus iš galimybių, o optimistas yra tas, kuris padaro galimybes ir sunkumų“,  „Jei negali pakelti karščio, išeik iš virtuvės“, „Kančių atlygis yra patirtis“.

Enrique Iglesias (gimė 1975 m. gegužės 8 d.) – ispanų-amerikiečių dainininkas, dainų kūrėjas, aktorius. Viena didžiausių Lotynų Amerikos žvaigždžių, yra pardavęs daugiau nei 100 mln. įrašų visame pasaulyje, vienas geriausiai perkamų visų laikų ispanų atlikėjų, vadinamas Lotynų Amerikos pop muzikos karaliumi. Užsiima labdaringa veikla, susijusia su pagalba nukentėjusiems nuo gamtinių katastrofų. Jo mintys: „Nieko nekeisčiau. Padariau klaidų, bet jų dėka aš pasimokiau“,  „Meilė yra vienas iš pagrindinių mano įkvėpimo šaltinių“, „Nerimas yra pats blogiausias jausmas pasaulyje“.

 

 

 

 

Katy B (gimė 1989 m. gegužės 8 d.) – anglų dainininkė, dainų kūrėja.

 

 

 

Stanislovas Radvila V (1722 m. gegužės 8 d. – 1787 m. balandžio 22 d.) – LDK didikas, valstybės veikėjas, LDK kariuomenės generolas leitenantas.

 

 

Danutė Marija Nasvytytė (1916 m. gegužės 8 d. – 1983 m. balandžio 18 d.) – lietuvių choreografė, šokėja, dėstytoja, modernaus šokio pradininkė Lietuvoje.

 

 

Hana Stanislava Šumilaitė (gimė 1955 m. gegužės 8 d.) – humoristė, renginių vedėja. Vaidino: „Bobų šou“, „Benski šou“, „Kaimynai“.

 

Kęstutis Jakštas (gimė 1965 m. gegužės 8 d.) – lietuvių teatro ir kino aktorius, režisierius.  Vaidino: „Likimo valsas“, „Vienui vieni“, „Zero II“, „Redirected“.

 

 

GEGUŽĖS 9 D.         

 

 

Adam Opel (1837 m. gegužės 9 d. – 1895 m. rugsėjo 8 d.) – vokiečių verslininkas, Opel kompanijos įkūrėjas.  

Howard Carter (1874 m. gegužės 9 d. – 1939 m. kovo 2 d.) – britų archeologas, egiptologas, išgarsėjęs tuo, kad atrado faraono Tutanchamono kapą, datuojamą XIV a. pr.Kr.

Kathryn Kuhlman (1907 m. gegužės 9 d. – 1976 m. vasario 20 d.) – amerikiečių evangelistė, gydė žmonės Dievo galia, parašė knygą „Aš tikiu stebuklais“ (angl. „I believe in miracles“).  Ji yra pasakiusi: „Pergalės prieš baimę paslaptis labai paprasta – pasitikėti Jėzumi. Vieni dažniausių Jo žodžių šioje žemėje buvo „Nebijok!”, “Dievas niekad nesiunčia sunkumų į mūsų gyvenimą tuo pačiu nesuteikdamas mums sugebėjimų juos įveikti. Jis mums davė viską, ko reikia, kad gyventume pergalingai“, „Gyventi su tikėjimu ir drąsa - tai yra tai, ko gyvenimas iš mūsų reikalauja. Niekad, absoliučiai niekad nepasiduok. Kovok! Ir Dievas tau padės. Būk stiprus ir drąsus, nebijok ir nenusimink, nes VIEŠPATS, tavo Dievas, yra su tavimi, kur tik tu eitumei (Joz 1:9). Šis pažadas yra iš aukščiausios valdžios danguje ir žemėje.“, „Šiandien Jėzus stovi pasirengęs išklausyti tave ir atsakyti į tavo maldą. Jį domina kiekviena tavo gyvenimo detalė. Jis pažįsta tave geriau nei tu pats. Jį jaudina tavo negalios ir poreikiai.“, „Aš tikiu stebuklais, nes aš tikiu Dievu“.

Glenda Jackson (gimė 1936 m. gegužės 9 d.) – britų politikė, apdovanota kino aktorė. Apdovanota Britų imperijos ordinu.

Candice Bergen (gimė 1946 m. gegužės 9 d.) – amerikiečių aktorė, buvusi manekenė. Yra gavusi 5 Emmy apdovanojimus, 2 Auksinius gaublius, Oskarą. Jos citata: „Jeigu tai netaikoma tau, vadinasi, tai neturi reikšmės“.

 

Billy Joel (gimė 1949 m. gegužės 9 d.) – amerikiečių pianistas, dainų kūrėjas, kompozitorius. Vienas geriausiai perkamų JAV atlikėjų. Gavęs 6 Grammy apdovanojimus, o buvo nominuotas 23 kartus, pardavė daugiau nei 150 mln savo įrašų visame pasaulyje. Gavo valstybinį apdovanojimą už poveikį Amerikos kultūrai. Jo citatos: „Manau, kad muzika yra pati savaime gydanti. Tai sprogstamasis žmogiškumo užtaisas. Tai kažkas, kas paliečia mus visus. Nepriklausomai nuo to, kokiai kultūrai priklausome, visi mylime muziką“, „Jei nedarai to, ką mėgsti, tu švaistai savo laiką“, „Mano dainos yra kaip mano vaikai“.

 

 _

 

Dana Perino (gimė 1972 m. gegužės 9 d.) – JAV politikė, buvusi Baltųjų rūmų sekretorė Bušo administracijoje.

_

Chris Zylka (gimė 1985 m. gegužės 9 d.) – amerikiečių aktorius. Vaidino: „Nepaprastas žmogus voras“, „Piranijos 3DD“, „Ryklių naktis“ ir kt.

 

 

Tomas Sinickis (gimė 1982 m. gegužės 9 d.) – lietuvių verslininkas, muzikantas, televizijos vedėjas.

 

 

GEGUŽĖS 10 D.

 

 

Imperatorius Fushimi (1265 m. gegužės 10 d. – 1317 m. spalio 8 d.) – Japonijos imperatorius 1287-1298 m.

 

Anne-Robert-Jacques Turgot, Baron de Laune (1727 m. gegužės 10 d. – 1781 m. kovo 18 d.) – prancūzų ekonomistas, valstybės veikėjas, ekonominio liberalizmo šalininkas.

 

Miuccia Prada (gimė 1949 m. gegužės 10 d.) – italų mados kūrėja, dizainerė, verslininkė, prekės ženklų „Prada“ ir „Miu Miu“ savininkė (prabangios rankinės, batai, kvepalai, papuošalai vyrams ir moterims), viena _turtingiausių pasaulio žmonių, apdovanota kaip geriausia dizainerė. Jos mintys: „Siaubinga, kai žmones domina tik etiketės, nes tai neatneša jiems laimės, nors jie mano, kad atneša“, „Kiekvieną dieną aš galvoju apie pokyčius“, „Aš visada norėjau būti kitokia. Visuomet norėjau būti pirma“, „Darau tai, kas mano manymu yra teisinga“.

 

 

Ellen Ochoa (gimė 1958 m. gegužės 10 d.) – ispanų kilmės amerikiečių NASA astronautė, pirmoji pasaulyje ispanų kilmės moteris, nuskridusi į kosmosą 1993 m. Ji yra skridusi į kosmosą 4 kartus ir praleidusi jame beveik 1000 valandų. NASA Džonsono kosmoso centro direktorė nuo 2012 m. Jos citatos: „Sakau studentams, kad galimybės, kurias turiu, yra gero mano išsilavinimo rezultatas. Išsilavinimas yra tai, kas leidžia tau išsiskirti“, „Manau, kad mokykloje vaikams reikia leisti sužinoti, kad šis ir kiti įdomūs darbai mokslo ir inžinerijos srityje yra pasiekiami visiems, kurie sunkiai dirba mokykloje ir įgyja gerą išsilavinimą bei mokosi matematikos ir gamtos mokslų. Tai nėra skirta tik išskirtinei mažai grupelei žmonių“, „Būti astronautu yra nuostabi profesija. Aš jaučiuosi labai pagerbta. Bet ko aš iš tiesų linkiu jauniems žmonėms, kad jie surastų tą profesiją, kuriai jaustų aistrą, tai, kas būtų įdomu ir vertinga“.

 

 

Bono (Paul David Hewson) (gimė 1960 m. gegužės 10 d.) – airių dainininkas U2 grupėje, dainų kūrėjas, verslininkas, investuotojas, filantropas. Metų žmogus 2005 m. Didžiojoje Britanijoje. Apdovanotas Anglijos karalienės Elžbietos II. Viešumoje visuomet dėvi akinius nuo saulės. Užsiima labdaringa krikščioniška veikla, ypač trečiojo pasaulio neišsivysčiusiose šalyse.

 _

 

Linda Evangelista (gimė 1965 m. gegužės 10 d.) – kanadiečių manekenė. Jos nuotrauka yra buvusi ant daugiau nei 600 žurnalų viršelių (Elite, Vogue ir kt.). Jos citatos: „Aš nesikeliu iš lovos dėl mažesnės sumos nei 10000 dolerių už dieną“, „Dievas sukūrė mane tokią gražią. Jei nebūčiau graži, būčiau mokytoja“, „Tomis dienomis, kai nedirbu, aš dirbu prie savo išvaizdos“.

_

Nijolė Tallat-Kelpšaitė (gimė 1939 m. gegužės 10 d.) – lietuvių dainininkė, visuomenės veikėja, dėstytoja. Apdovanota ordinu už nuopelnus Lietuvai.

 

Janina Miščiukaitė-Brazaitienė (1948 m. gegužės 10 d. – 2008 m. vasario 20 d.) – lietuvių dainininkė, klarnetininkė, dėstytoja. Jos vardu pavadinta meno mokykla Jonavoje.

 

Vytautas Anužis (gimė 1965 m. gegužės 10 d.) – lietuvių teatro, kino ir televizijos aktorius („Moterys meluoja geriau“, „Moterų laimė“ ir kt.), dėstytojas, Klaipėdos universiteto teatro vadovas.