ŠOKOLADO GAMYBA IR DEGUSTACIJA (ŠOKOLADO FONDIU IR FONTANAI)
Šokoladas – maisto produktas, gaminamas iš kakavmedžio pupelių. Kakava auginama mažiausiai tris tūkstančius metus Meksikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Seniausi rasti tai bylojantys įrašai yra 1.100 m. pr. Kr.
_
Trumpa šokolado istorija
Kakavmedžiai, iš kurių gaminamas šokoladas, yra kilę iš Meksikos, Centrinės ir Pietų Amerikos. Kakavos masė buvo naudojama Mezomerikos (Vidurio Amerikos) civilizacijų kaip gėrimas ir kaip ingredientas maistui.
Seniausi kakavos naudojimo įrodymai rasti dabartinio Hondūro teritorijoje, jų amžius 1.100 – 1.400 m. pr. Kr. Kakava buvo naudojama ne tik kaip gėrimas, bet ir kaip fermentuojantis ingredientas. Majų civilizacija augino kakavmedžius ir naudojo kakavos pupeles gaminti putojantį, kartų gėrimą. Šokoladas buvo naudojamas ceremonijoms. Taip pat jis buvo svarbi prabangos prekė, naudojama kaip valiuta. Pavyzdžiui, actekai taikė atsiskaitymų sistemą, kurioje 1 kalakutas buvo lygus 100 kakavos pupelių, o 1 avokadas buvo lygus 3 kakavos pupelėms. Kakava buvo naudojama ir medicinoje - gydyti viduriavimą.
Iki XVI a. europiečiai nieko nežinojo apie šokolado gėrimą iš Amerikos. Kai ispanai užkariavo actekus, šokoladas buvo importuotas ir į Europą. Ispanijoje šokoladas tapo vienu mėgstamiausių ir išplito visame Europos kontinente. Siekdami patenkinti augančią paklausą naujam gėrimui, ispanai vertė vergais mezoamerikiečius, kad jie gamintų kakavą. Kakavos importas buvo brangus ir šokolado gėrimą galėjo sau leisti tik privilegijuotieji karališkosios šeimos nariai. Ispanai plėtė kakavmedžių plantacijas, kuriose dirbo darbo jėga iš Afrikos.
Anglijoje situacija buvo kiek kitokia – čia šokolado gėrimo galėjo įsigyti visi, kas turėjo pinigų. Pirmieji šokolado namai atsidarė 1657 m. Londone. 1689 m. buvo išrastas pieniškas šokolado gėrimas.
Šokoladas kaip maisto produktas (ne gėrimas) buvo išrastas 1847 m. Buvo atrastas būdas, kaip sumaišyti kakavos sviestą, kakavą, cukrų ir šią masę suformavus gauti šokolado plytelę.
Pramonės revoliucijos dėka buvo sukurtos šokolado gaminimo mašinos ir išbandyti šokoladą galėjo daugelis žmonių visame pasaulyje.
Šokolado gamyba
Apie 2/3 visos pasaulio kakavos pagaminama Vakarų Afrikoje (apie 40% Dramblio Kaulo Krante). Šokoladą gaminantieji skirstomi į dvi pagrindines kategorijas: šokolado gamintojai ir šokolado meistrai. Šokolado gamintojai naudoja kakavos pupeles ir kitus ingredientus, kad pagamintų aukštos kokybės šokoladą kaip žaliavą šokolado gaminiams. Šokolado meistrai naudoja šią šokolodo žaliavą gaminti šokoladinius saldumynus (plyteles, triufelius, saldainius ir t.t.).
Šokolado gaminimas susideda iš šių pagrindinių etapų:
I. Sunokusios pupelės nuraškomos nuo kakavmedžių, išlukštenamos ir rauginamos. Rauginimo (fermentacijos) procesas suteikia pupelėms įprastą šokolado skonį. Po to pupelės džiovinamos (saulėje 5-7 dienas).
II. Džiovintos pupelės gabenamos į šokolado gaminimo fabriką. Pupelės nuvalomos, skrudinamos ir rūšiuojamos. Susmulkinama ir suskystinama pupelių masė – gaunamas grynas šokoladas skysčio forma (šokolado gerimas). Šokolado gėrimas toliau gali būti perdirbtas į kakavos sviestą ir sausą kakavą.
III. Tolesnis šokolado gaminimas priklauso nuo to, kokios rūšies šokoladas gaminamas. Juodas šokoladas – cukraus, kakavos sviesto, kakavos gėrimo, vanilės mišinys. Pieniškas šokoladas - cukraus, kakavos sviesto, kakavos gėrimo, pieno ar pieno miltelių ir vanilės mišinys. Baltas šokoladas - cukraus, kakavos sviesto, pieno ar pieno miltelių ir vanilės mišinys. Aukščiausios kokybės juodas šokoladas laikomas toks, kurio sudėtyje yra mažiausiai 70% kakavos, pieniškame šokolade iki 50% kakavos, baltame šokolade apie 35% kakavos.
Šokolado gamyba apima įvairių šokolado produktų gamybą – šokolado plytelės, šokoladiniai saldainiai, šokoladinės karamelės, šokoladiniai dribsniai, šokoladiniai sausainiai ir t.t. Iš šokolado galima lipdyti gėles, figūreles. Lietuvoje atidarytas pirmasis šokolado kambarys, papuoštas įvairiais šokolado lipdiniais.
_
Šokolado gaminimo pamoka (pamokos) Vilniuje
Šokolado fondiu
Šokolado fondiu (iš pranc. kalbos „fondre“ – tirpti) – šveicarų ir prancūzų patiekalas iš šokolado. Šokoladas išlydomas specialiame inde ant silpnos ugnies ir patiekiamas valgyti su specialiomis ilgomis šakutėmis, ant kurių prismeigti švieži vaisiai arba pyragėliai, kurie padažomi į išlydytą šokolado masę ir valgomi.
Šokolado fondiu receptai
Paprastas šokolado fondiu
Ingredientai: 750 g tamsaus saldaus ar pusiau saldaus šokolado, 1,5 puodelio neriebios grietinėlės, 1 arb. šaukštelis vanilės ekstrakto.
Eiga: sulaužome šokoladą ir sudedame į fondiu katiliuką, sudedame greitinėlę ir maišome, kol šokoladas išsilydys ir pasidarys vientisas. Supilame vanilės ekstraktą ir pamaišome. Pasmeigiame vaisius ant fondiu šakutės ir merkiame į šokoladą. Į fondiu taip pat galite įdėti smulkintų riešutų, kapučino ar tirpios kavos, mėgstamo sirupo.
Šiuolaikiškas šokolado fondiu
Ingredientai: 2 puodeliai smulkinto pieniško šokolado, 3 valg. šaukštai riebios grietinėlės, 2 valg. šaukštai vyšnių sirupo, 1 valg. šaukštas stiprios kavos, žiupsnelis cinamono.
Eiga: Sumaišome ingredientus fondiu katiliuke, maišome ant silpnos ugnies, kol išsilydo. Iš karto patiekiame.
Šokolado fondiu su kondensuotu pienu
Ingredientai: 2 puodeliai smulkinto pusiau saldaus šokolado, 1 skardinė saldaus kondensuoto pieno, 1 puodelis pieno, 0,25 puodelio sviesto, 1 arb.šaukštelis vanilės ekstrakto.
Eiga: Sumaišome ingredientus fondiu katiliuke, maišome ant silpnos ugnies, kol išsilydo. Patiekiame šiltą.
_
Šokolado fontanas
Šokolado fontanas (fondiu fontanas) – įrenginys, skirtas pateikti šokolado fondiu. Jį sudaro laiptuotas kūgio formos indas, kurio aukštis 60-120 cm. Apačioje yra dubuo, kuris yra šildomas, kad šokoladas išliktų skystos formos ir būtų perduotas į fontano viršų spiraliniu sraigtu. Nuo fontano viršaus šokoladas teka laipteliais, sukurdamas „krioklį“, į kurį dar galima įkomponuoti papildomus priedus (braškes, zefyrus ir pan.). Šokoladas iš pradžių ištirpinamas, tuomet pilamas į fontaną. Kad ištirpęs šokoladas pastoviai tekėtų fontanu, jame turi būti pakankamai kakavos sviesto.
Šokolado fontanai pradžioje išpopuliarėjo Kanadoje. Pirmieji šokolado fontanai kainavo tūkstančius dolerių ir buvo naudojami tik komerciniais tikslais (maitinimo įstaigose, renginiuose). Vėliau atsirado asmeninio naudojimo šokolado fontanai, kuriuos galima naudoti namuose savo reikmėms (pastarieji pradėti naudoti 2004 m.). Šiandien juos gali įsigyti kiekvienas norintis.
Šokolado fondiu ir šokolado fontanai pastoviai tobulėja – naudojami mėtų, apelsinų, kapučino skoniai, maistiniai dažai baltam šokoladui, karamelė, klevų sirupas ir t.t.
Šokolado fontanai labai mėgstami vestuvėse, gimtadieniuose, draugų susibūrimuose.
Taip pat skaitykite: