Gimtadienis.info

Daugybė idėjų

SŪRIO FONDIU

Three Cheese Fondue Recipe

Sūrio fondiu (iš pranc. kalbos „fondre“ – tirpti) – šveicarų ir prancūzų patiekalas iš sūrio. Sūris išlydomas specialiame inde ant silpnos ugnies ir patiekiamas valgyti su specialiomis ilgomis šakutėmis, ant kurių prismeigti duonos gabaliukai. Duonos gabaliukai padažomi į išlydytą sūrio masę ir valgoma.

 

 

Trumpa sūrio fondiu istorija

 

Pirmasis žinomas sūrio fondiu receptas rastas 1699 m. knygoje, išleistoje Ciuriche (Šveicarijoje). Recepte aprašoma, kad sutrintas arba supjaustytas sūris turi būti ištirpinamas ir patiekalas valgomas mirkant duoną.

Iki XIX a. pab. sūrio fondiu buvo gaminamas iš sūrio ir kiaušinių (rasti receptai 1735 m., 1834 m.) – tarpinis plaktos kiaušinienės ir sūrio suflė variantas. Skirtingos variacijos apėmė grietinėlę/grietinę ir triufelius bei kiaušinius (dabartinis raclette).

Cheese souffle

Pirmasis žinomas šiuolaikinio sūrio fondiu receptas, pagal kurį sūrio fondiu gaminamas iš sūrio ir vyno, bet be kiaušinių, buvo išspausdintas 1875 m. ir pristatytas kaip nacionalinis šveicarų patiekalas. Tai buvo miesto gyventojų patiekalas. Kukurūzų miltų atsiradimas Šveicarijoje 1905 m. pagerino vyno ir sūrio mišinį ir ženkliai prisidėjo prie fondiu sėkmės.

Sūrio fondiu kaip šveicarų nacionalinį patiekalą išpopuliarino Šveicarų sūrio sąjunga 1930 m., kuri siekė padidinti sūrio vartojimą. Buvo kuriami pseudo-regioniniai receptai. Po Antrojo pasaulinio karo, kai trūko maisto, Šveicarų sūrio sąjunga tęsė savo marketingo kampaniją ir siuntė fondiu rinkinius kariuomenės daliniams ir renginių organizatoriams visoje Šveicarijoje. Fondiu tapo šveicarų vienybės simboliu.

Patiekalas taip pat tapo populiarus JAV 1960-1970 m. Iš Šveicarijos ateidavo šūkiai: „fondiu sukuria gerą nuotaiką“, „fondiu yra gerai“ ir t.t.

 

Sūrio fondiu gaminimas

Swiss Cheese Fondue @ GOURMANDIA

 

Sūrio fondiu gaminamas iš sūrių mišinio, vyno ir prieskonių. Patiekalas gaminamas specialiame puode (šilumą išlaikantis fondiu katiliukas, caquelon). Iš pradžių puodas įtrinamas česnako skiltele. Pilamas baltas vynas, sūris sudedami ir maišomi, kol išsilydo. Nedidelis kiekis kukurūzų miltų ar kitų miltų įdedama dėl geresnio sukibimo. Mišinys pastoviai maišomas, kol šyla puode. Kai patiekalas paruošiamas, valgantieji merkia duonos kubelius, pasmeigtus ant fondiu šakutės į mišinį ir valgo.

Sūrio fondiu turi būti laikomas šiltas, kad sūrio mišinys išliktų vienalytis ir pakankamai smystas, bet ne per karštas, kad nesudegtų.

 

 

Sūrio fondiu rūšys

 

 1. Šviecariškų sūrių Gruyère ir Emmental fondiu – Gruyère šviecariškasis sūris yra šiek tiek sūrus, riebus, skanus sūris su skylutėmis, o Emmental sūris yra geltonas, vidutinio kietumo, didelėmis ertmėmis, pikantiško, neaštraus skonio, gaminamas naudojant trijų rūšių bakterijas. Emmental Français
 2. Šviecariškų sūrių Gruyère ir Vacherin Fribourgeois fondiu - Vacherin Fribourgeois sūris gana kietas, karvės pieno, rūgštoko skonio.
 3. Šviecariško sūrio Gruyère fondiu.
 4. Šviecariško sūrio Vacherin Fribourgeois fondiu, kuriame vietoje duonos merkiamos bulvės.
 5. Šviecariškų sūrių Gruyère, Emmental ir Sbrinz fondiu – Sbrinz sūris yra labai kietas, dažnai naudojamas vietoje Parmesan sūrio, karvės pieno, riebus.
 6. Šviecariško sūrio Appenzeller fondiu su grietine.
 7. Šviecariškų sūrių Gruyère, Emmental ir trintų pomidorų fondiu.
 8. Šviecariško sūrio Gruyère, raudonų ir žalių pipirų su čili fondiu – aštrus.
 9. Šviecariškų sūrių Gruyère ir Vacherin Fribourgeois su grybais fondiu.
 10. Prancūziškų sūrių Gruyère de Comté, Beaufort ir Emmental fondiu - Gruyère de Comté sūris gaminamas iš nepasterizuoto karvės pieno, stipraus, švelniai saldaus skonio. Beaufort sūris yra kietas, karvės pieno, panašus į Gruyère, savito skonio.
 11. Prancūziško sūrio Gruyère de Comté fondiu.
 12. Itališko sūrio Fontina, pieno, kiaušinių ir triufelių fondiu – Fontina sūris gaminamas iš karvės pieno, riebus, švelnaus skonio.

Gruyere Cheese

 

 

Sūrio fondiu receptai

 

Klasikinis fondiu – šiltas, kvapnus, riebus sūris ir prancūziška duona.

Ingredientai: 230 g smulkinto čederio sūrio, 230 g smulkinto ementalio sūrio, 1 skiltelė česnako, skardinė gazuoto gėrimo, 2 valg. šaukštai miltų, 1 arb. šaukštelis druskos, žiupsnelis pipirų, prancūziška kubeliais supjaustyta duona.

Eiga: sumaišome visus ingredientus, išskyrus duoną fondiu katiliuke ir kaitiname, kol išsilydys pastoviai maišydami. Patiekiame šiltą su prancūziška duona.

 

European Gourmet Tour #4 Switzerland

Gurmaniškas fondiu

Ingredientai:  2 skiltelės smulkinto česnako, 2 lauro lapai, 230 g smulkinto čederio sūrio, 2 arb. šaukšteliai kukurūzų miltų, 2 arb. šaukšteliai šalto vandens, žiupsnelis muškato riešutų.

Eiga: emaliuotame ar nerūdijančio plieno prikaistuvyje sudedame česnaką ir lauro lapus ir užviriname. Suberiame sūrį ir maišydami vėl užviriname. Mažame inde sumaišome kukurūzų miltus ir vandenį, supilame į sūrio mišinį. Toliau maišome kol užverda ir pamažu sutirštėja. Įdedame muškato riešutus. Supilame į fondiu katiliuką, patiekiame su prancūziška ar itališka duona, šviežių obuolių ar kriaušių skiltelėmis ar šviežiomis daržovėmis.

 

Trijų sūrių fondiu

Ingredientai: 1 arb. šaukštelis sviesto, 1 arb. šaukštelis miltų, 200 g kubeliais pjaustyto Gruyere sūrio, 200 g kubeliais pjaustyto aštraus čederio sūrio, 200 g kubeliais pjaustyto ementalio sūrio.

Eiga: Ištirpiname ant silpnos ugnies sviestą, supilame miltus ir paverdame 5 min. pastoviai maišydami. Lėtai sudedame sūrio kubelius, maišome, kol sūris išsilydo. Perdedame mišinį į fondiu katiliuką. Laikome šiltą virš mažos ugnies.

 

Obuolių - sūrių fondiu

Tea Pot Apple and Cheese

Ingredientai: 0,75 puodelio obuolių sulčių, 2 puodeliai sutarkuoto čederio sūrio, 1 puodelis sutarkuoto šveicariško sūrio, 1 arb. šaukštelis kukurūzų miltų, žiupsnelis pipirų, prancūziškos duonos kubeliais.

Eiga: Dideliame prikaistuvyje užviriname sultis, sumažiname ugnį. Sudedame sūrį ir kukurūzų miltus bei pipirus į sultis. Paverdame maišydami 3-4 min., kol sūris išsilydys. Perdedame į fondiu katiliuką, laikome šiltą. Patiekiame su duonos kubeliais.

 

Parmezano sūrio fondiu

Ingredientai: 1,5 puodelio pieno, 230 g riebaus sūrio kubeliais, 1,5 puodelio sutrinto Parmezano sūrio, 0,5 arb. šaukštelio česnakų druskos, prancūziška duona kubeliais.

Eiga: Dideliame prikaistuvyje verdame ir maišome pieną ir riebų sūrį ant mažos ugnies, kol išsilydys. Sudedame Parmezano sūrį ir česnamų druską, verdame ir maišome, kol įkais. Perkeliame į fondiu katiliuką, laikome šiltai. Patiekiame su duonos kubeliais.

 

Gurmaniškas Čederio sūrio fondiu

Ingredientai: 2 puodeliai sutrinto Čederio sūrio, 0,5 puodelio plaktos grietinėlės, 2 valg. šaukštai garstyčių, 1 valg. šaukštas pipirų Chipotle.

Eiga: Sumaišome ingredientus prikaistuvyje. Verdame ant silpnos ugnies, kol sūris išsilydys ir mišinys įkais, pastoviai maišome. Patiekiame su duonos kubeliais, paskrudintomis bulvėmis, vištienos gabaliukais ar keptomis daržovėmis.

 

_

 

 

Taip pat skaitykite:

Šokolado fondiu receptai

20 idėjų gimtadieniui

Pramogos gimtadieniui